Květen / Srpen: Krojované hody a ruční stavění máje Hlohovec

Květen / Srpen: Krojované hody a ruční stavění máje Hlohovec

Obec Hlohovec (okres Břeclav) žije dodnes čilým národopisným ruchem. Dvakrát ročně se tu pořádají tradiční slovácké krojované hody, které se konají ve svátky jak bývalého, tak současného patrona zdejšího kostela. Tzv. májové hodky probíhají v neděli po svátku sv. Jana Nepomuckého (16. května) a tradiční hody vždy v srpnu v neděli a pondělí po svátku sv. Bartoloměje (24. srpna). Krojované hodky, hody, prastará tradice, na kterou se šohajové a děvčice těší, jako na Vánoce. Tradice je třeba dodržovat a toho jsou si hlohovčané dobře vědomi.

Jejich podoba se jemně odlišuje v každé vesnici dané moravské oblasti, avšak spojují je prvky pro hodové slavnosti typické. Máje je právě tím symbolem, který již do širokého okolí oznamuje, že se ve vesnici konají hody. Ční do výšky, složená ze dvou nebo tří na sebe napojených kmenů. Zelený vršek, ozdobený pentlemi, měl údajně symbolizovat život. Zbytek kmenu je zbaven větví a kůry. Ručně se staví máje v čím dál méně vesnicích, a tak není divu, že tato tradice vždy přiláká v sobotní podvečer ke kulturnímu domu mnoho diváků, kteří se zaujetím stavění máje sledují.

www.hlohovec.cz

Facebook
Email

Ubytování v Lednicko-valtickém apartmánu

Srdečně Vás zveme do LEDNICKO-VALTICKÉHO APARTMÁNU, který se nachází v jihomoravské vinařské vesničce Hlohovec, uprostřed Lednicko-valtického areálu, jehož památky figurují ve světovém seznamu UNESCO.

Akce a události v okolí

Lednicko-valtický Apartmán Hlohovec
Akce

Duben: Výstava vín Hlohovec

Jižní Morava patří k vínu a víno k jižní Moravě a samozřejmě Hlohovec není výjimkou. Tradičně zde místní vinaři pořádají výstavu tohoto lahodného moku.

Více ...

Akce a výlety